نوای قلم

خانه » سیاسی » دور تازه حمله دولت به هاشمی

دور تازه حمله دولت به هاشمی

دور تازه حمله دولت به هاشمی

یک روز بعد از انتشار سخنان هاشمی رفسنجانی در تشابه سرنوشت دیکتاتورها و هشدار وی نسبت به جو ناسالم انتخابات،  روزنامه دولت به بهانه گزارشی در سایت رییس مجمع تشخیص مصحلت نظام موج تازه ای علیه وی آغاز کرد و رییس جمهور پیشین را متهم کرد که از گوشه نشینی و موثر نبودن در تصمیم گیری های حساس کشور خسته شده است.

ایران روزنامه دولت در برقراری تشابه بین محمود احمدی نژاد و ابوالحسن بنی صدر، ادعا کرده که هاشمی رفسنجانی در  سال های اول انقلاب هم از حاشیه نشینی خسته شده و برای از صحنه راندن اولین رییس جمهور علیه وی نامه هائی تدارک دیده است. جوانفکر مشاور رسانه ای رییس جمهور که گفته می شود بعد از دو هفته هنوز آثار خشونت ماموران در انداختن وی روی زمین و دستبند زدن به وی در محل کارش، در صورت وی  هویداست در یادداشتی در روزنامه دولت مستند به جمله ای در نامه علما به بینان گذار جمهوری اسلامی در هشدار نسبت به بنی صدر، ادعا کرده که صفت «جریان انحرافی » را وی اول بار در سال 59 علیه رییس جمهور منتخب به کار برده است.

اشاره جوانفکر از آن رو اهمیت دارد که اصطلاح «جریان انحرافی» در سال های اخیر اول بار توسط آیت الله خامنه ای بیان شد. پايگاه اطلاع‌رساني هاشمي  رفسنجانی هفته گذشته در اقدامي که به نظر مدیر روزنامه ایران «قابل تأمل» آمده  انتشار نامه جمعي از روحانیون و بزرگان اول  انقلاب را به ایت الله خمینی با تيتر «سكوت رهبري در قبال انحراف رئيس‌جمهور جايز نيست!» منعکس کرده که  در آن نوشته شده بود  «متأسفانه اين خطر به طور جدي وجود دارد كه انتخابات مجلس تحت تأثير همين جو ناسالم منجر به انتخاب شدن افرادي‌كه تسليم رئيس‌جمهورند! بشود و از داشتن مجلسي مستقل و حافظ اسلام مقابل انحراف احتمالي مجريان محروم گرديم!»

روزنامه دولت به خبر این پست سایت هاشمی رفسنچانی افزوده با گشت و گذاري در فضاي رسانه‌اي و با جست‌ و جويي اندك، مشاهده مي‌شود كه اولين و قديمي‌ترين اشاره به واژگان موهوم «جريان انحرافي» به نامه هاشمي در سال 88 برمي‌گردد و پس از آن است كه اين واژه در ادبيات سياسي رايج مي‌شود .

این روزنامه بعد از آن نظر نماینده هوادار دولت مهدي كوچك‌زاده را منعکس کرده که گفته است  آنچه دغدغه مقام معظم رهبري بود و مطرح كردند كه برخي بنا دارند صحنه انتخابات را با چالش امنيتي مواجه كنند، مقدماتش با اين نوع تحركات هاشمي رفسنجاني قابل فراهم شدن است.

حسین باستانی تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در بی بی سی، در این باره اظهار نظر کرد که با نزدیک شدن انتخابات ظاهرا دستگاه تبلیغاتی دولت قصد دارد همان برنامه پیشین را به اجرا بگذارد و در تبلیغات خود وانمود کند که رقیبان دولت همه تحت تاثیر هاشمی رفسنجانی هستند.

 

 

علي‌اكبر جوانفكر که به طور موقت اجرای حکم زندان وی، با وساطت احمدی نژاد به تاخیر افتاده است در سرمقاله روزنامه ایران رفتار هاشمی رفسنجانی را سیاسی و قدرت گرایانه توصیف کرده و نوشته «آن روز كه رهبر معظم انقلاب، وي را به رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام منصوب كردند، هاشمي رفسنجاني آن را جايگاهي مناسب براي ايفاي يك نقش اصلي و اساسي در متن نظام نديد و كوشيد تا به مجلس راه پيدا كند. او براي پيشبرد منوياتش، كرسي رياست مجلس را نشانه رفته بود لذا خود را نامزد نمايندگي مجلس از تهران كرد اما شمارش آرا نشان داد كه مردم تهران به وي پشت كرده‌اند و او را براي نمايندگي مجلس قبول ندارند. با اين همه او دست از سياست ورزي برنداشت و از رهگذر انجام فعاليت‌هاي حزبي و سياسي كوشيد نقش خود را در فرايند تصميم‌گيري‌ها برجسته سازد به گونه‌اي كه توانست برخي از عوامل و همفكرانش را وارد دولت خاتمي كند و بر حوزه نفوذ و اقتدار خويش در مديريت كشور نيز بيفزايد».

به نظر حسین باستانی این دور تازه حمله به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به نزدیک شدن تاریخ برگزاری انتخابات مجلس مربوط است و با تلاش برخی از اصولگرایان برای کشاندن اصلاح طلبان معتدل به مبارزات انتخاباتی مربوط می شود.

اصلاح طلبان معتدل یا میانه رو می تواند صفتی برای حزب کارگزاران سازندگی یا حزب توسعه و اعتدال باشد که هر دو از اعضای دولت های هاشمی رفسنجانی و از همفکران وی تشکیل شده بود.

یک کارشناس دیگر مسائل ایران به روز گفت تلاشی که صورت می گیرد که برای تشویق اکثریت به حضور در انتخابات، اصلاح طلبان نیز وارد صحنه شوند دولت و هوادارانش را به شدت نگران کرده است چرا که آنان در تلاش ماه های گذشته خود برای جلب اصلاح طلبان ناموفق ماندند و اینک نگران هستند که اعتبار اصلاح طلبان وقتی با امکانات و حمایت بخش معتدل جناح راست همسو شود تلاش دولت را برای فتح مجلس اینده بی اثر کند.

جوانفکر در مقاله روزنامه ایران بدون اشاره به این که انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری برای اولین بار در تاریخ جمهوری به دور دوم کشید و در دور نخست ارای احمدی نژاد کمتر از هاشمی رفسنجانی بود، از «پيروزي قاطع احمدي‌نژاد بر هاشمي رفسنجاني» نوشته و اظهار نظر کرده که با آن انتخابات «يك شخصيت متدين و وفادار به ارزش‌ها و شعارهاي انقلاب اسلامي، مردمي، تحصيلكرده، امتحان پس داده و برخوردار از كارنامه‌هاي درخشان عملكردي بر كرسي رياست جمهوري» نشست.

در بخش دیگری از مقاله جوانفکر ، به تشریح بحران دولت بر سر معاون اولی رحیم مشائی پرداخته و نوشته در آن ماجرا «بسياري از مدعيان اصولگرايي كه همواره در موضع مخالفت با هاشمي رفسنجاني قرار داشتند، دانسته يا ندانسته به ابزاري در خدمت اهداف تعريف شده هاشمي تبديل شدند و به نوشتن ديكته‌اي پرداختند كه او متن آن را قرائت مي‌كرد. هوشمندي رئيس جمهور و ولايت‌پذيري قطعي مهندس مشايي، اهداف نهفته در پس اين تلاش‌هاي برنامه‌ريزي شده را خنثي كرد و آنها از اين طريق، راه به جايي نبردند و البته قابل كتمان نيست كه توانستند در اذهان برخي افراد شبهه‌افكني كنند،»

نکته دیگری که مشاور رسانه ای رییس دولت در مقاله علیه هاشمی مطرح کرده ماجرای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و برکناری وی است که در آن آمده «در آخرين روزهاي فروردين ماه، رئيس جمهور استعفاي آقاي مصلحي را از سمت وزارت اطلاعات پذيرفت و او را به سمت مشاور اطلاعاتي خود منصوب كرد. رهبر طي يك نامه خصوصي، ضمن تبيين مصالح كشور، برخي ضرورت‌ها را به رئيس جمهور خاطرنشان كردند» اما به نوشته مدیر روزنامه ایران «عوامل هاشمي رفسنجاني با اطلاع از اين امر بسرعت دست به كار شدند و چون به متن نامه دسترسي نداشتند، اهرم‌هاي در اختيار، بويژه شبكه رسانه‌اي تحت انقياد خود را فعال كردند تا از موضع دفاع از ولايت، عرصه كار را بر رئيس جمهور تنگ كنند. هنوز هيچ حكمي از سوي رهبر معزز انقلاب در اين زمينه صادر نشده بود كه همين شبكه رسانه‌اي از حكم حكومتي مقام معظم رهبري به رئيس جمهور مبني بر بازگشت آقاي مصلحي به مصدر وزارت اطلاعات خبر دادند. آنها در شامگاه 28 فروردين ماه اين خبر را منتشر كردند در حالي كه حكم حكومتي رهبر معظم انقلاب سه روز بعد يعني در 31 فروردين ماه منتشر شد»

روزنامه دولت  مخالفت هائی را  که آیت الله خامنه ای با چند تصمیم  محمود احمدی نژاد  ابراز کرده، به حساب هاشمی رفسنجانی نوشته و ادعا کرده  انتشار نامه علما و بزرگان صدر انقلاب به ایت الله خمینی در سایت هاشمی رفسنجانی بدان قصد است که » رفسنجاني با قرينه‌سازي و برقراري ارتباط به اصطلاح معنايي ميان ماجراي بني‌صدر با دولت احمدي‌نژاد، قصد دارد تا خود را فصل مشترك به اصطلاح روشنگري درباره جريان انحرافي ذيل نام دو رئيس جمهور و سرگرم انجام يك مأموريت دشوار معرفي كند. وي ضمن اين قرينه‌سازي، به توجيه رفتار خود پرداخته و مدعي شده كه تذكر ندادن را گناه و تذكر دادن را وظيفه تشخيص داده است!».

در پاسخ به نوشته جوانفکر، علی عسگری در مقاله ای در شرق نوشته آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و نخبگان دلسوز حامي ايشان، جريان‌هاي افراطي را به‌خوبي مي‌شناسند و مي‌دانند كه آنان به جاي پاسخگويي به مردم و رهايي از فضاي نامطلوبي كه خودشان بادست خودشان ساخته‌اند، نياز به فرافكني دارند. تبليغات تخريبي و مسموم‌كننده آنان عليه آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و ديگر دلسوزان امام و رهبري براي مظلوم‌نمايي و خلاصي از بحران خود ساخته گروه انحرافي است.»

این نماینده مجلس  در مقاله خود تاکید کرده » به نظر مي‌رسد قوه‌قضاييه به‌عنوان مدعي‌العموم همان‌طور كه بعضي از چهره‌هاي مرتبط با اين جريان در حوزه اقتصادي را دستگير و تعقيب كرده لازم است در مورد دو ضلع ديگر سياسي و رسانه‌اي جريان ياد شده اقدام عاجل را صورت دهد».

همزمان با حملات جناح دولت به هاشمی، محسن هاشمی فرزند ارشد رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یک بار دیگر خبر قرار گرفتن وی در صدر فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان را تکذیب کرده اما در محافل سیاسی تهران گفته می شود حضور فردی از خانواده هاشمی در انتخابات مجلس اینده قطعی است. در همین زمان فایزه هاشمی به نوشته سایت های خبری در مصاحبه ای تاکید کرده است که الگوی بهار عربی، جنبش اعتراضی سبز است.

از سوی دیگر انتشار خبری در سایت دانشجو مبنی بر این که احتمال دارد حصر خانکی میرحسین موسوی و مهدی کروبی پایان بگیرد، می تواند علت دیگری برای این دور حملات به هاشمی رفسنجانی به حساب آید. این خبر هنوز از سوی منبعی تائید نشده است .


پاسخی بگذارید(دیدگاه شما چنان که شامل توهین به افراد دیگر نباشد منتشر خواهد شد)

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: