نوای قلم

خانه » سیاسی » سناریوی مدحی، اقدامی ضعیف با رویکردی ساده انگارانه

سناریوی مدحی، اقدامی ضعیف با رویکردی ساده انگارانه

ظاهرا بعد از حضور مصلحی در تلویزیون جمهوری اسلامی و ادعای وی مبنی بر اینکه وزارت اطلاعات بر مخالفان خارج از کشور اشراف کامل دارد ، تلاش برای ایجاد اختلاف و به تردید انداختن مخالفان در اعتماد کردن به یکدیگر آغاز شد.

مطرح کردن موضوع فردی به نام مدحی با سناریوی ابتدائی آن، به قدری ساده انگارانه بود که خیلی ها را در پای گیرنده های تلویزیونی به حیرت واداشت.null

سناریوی ضعیف

سناریست های وزارت اطلاعات طبق معمول یک سناریوی ضعیف را طراحی کردند که شاید خودشان هم می دانستند قابل باور نیست اما آنها معتقد بودند خیلی از فیلم ها ی تخیلی هم تاثیر خود را در نهایت می گذارد.

تاثیر نمایشنامه مدحی نیز به باور تحلیلگران، ایجاد هراس در میان مخالفان و اختلاف افکنی در بین آنها بود.

جمهوری اسلامی این ادعا را مطرح کرد که مدحی از سوی سازمان اطلاعاتی غرب و به دلیل سوابق انقلابی و نظامی اش در ایران برای پروژه آمریکا انتخاب شده بود . بنا به ادعای محافل امنیتی نظام، وی با مدیریت وزارت اطلاعات، غرب و ضدانقلاب را بازی داد و پس از اقدام پیچیده وزارت اطلاعات برای بازگرداندن او به ایران، جزئیات پروژه ضد ایرانی غرب را افشا کرد .null

تقریبا چیزی شبیه بلوف هایی است که سرکوبگران هر از گاهی مطرح می کنند. مثل ادعای بسیجی بودن ژاله صانع ، مرگ ندا آقا سلطان توسط خودش و چمدان های دلاری که امریکا برای موسوی و کروبی فرستاد و سایر داستانهای باورنکردنی !

دروغ هر چه بزرگتر ….

یکی از ادعاهای مطرح شده از سوی مدحی این بود که وی بیست هزار نیرو در داخل سازمان های نظامی ایران دارد که در هنگام نیاز می تواند آنان را بکار گیرد.

با این حال تنها نیروی عامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی یک شاگرد کبابی بود که در بانکوک فعالیت داشت .

ادعای تشکیل دولت در تبعید از دیگر مواردی بود که وزارت اطلاعات به واسطه مدحی آن را مطرح کرده بود. خبرگزاری حکومتی فارس در مطلبی اغراق آمیز نوشت که جهان از موفقیت اطلاعاتی جمهوری اسلامی شگفت زده شد !

اما فارس بلافاصله در پاراگراف آخر می نویسد : به نظر مي‌رسد رسانه‌هاي غربي و صهيونيستي خبر موفقيت دستگاه اطلاعاتي كشورمان و نفوذ عوامل وزارت اطلاعات به اپوزيسيون خارج نشين را بايكوت خبري كرده و سعي مي‌كنند منفعلانه به اين اقدام جمهوري اسلامي ايران واكنش نشان دهند !!

عربها هم به سناریو خندیدند

این در حالی است که در متن خبر از بازتاب آن سخن گفته شده و لی در انتها اعتراف شده که هیچکس به این موضوع توجه نکرده و بیشتر محافل خبری سکوت کرده اند !

بازتاب ضعیف این بلوف اطلاعاتی به قدری بود که محافل خبری جمهوری اسلامی از اینکه حتی رسانه های عرب زبان داستان را دست کم گرفتند و به تشریح تناقضات آن پرداختند به شدت عصبانی شدند که این خود نشانه شکست بازی امنیتی جمهوری اسلامی بود.

روزنامه های الحیات و شبکه العربیه از جمله رسانه های عربی بودند که نکته های متنوعی از واکنش های خود مسئولان نظام را منعکس کردند که از عدم اتفاق نظر تیم دولت و محافل امنیتی در باره این موضوع پرده بر می داشت و از جمله شیوه درج خبر در خبرگزاری فارس و ایرنا در باره این موضوع را بازتاب می داد.

بازی ندادند برگشت خورد !

با این حال جمعی از فعالان اپوزیسیوناز همان ابتدا به موقع در باره مدحی هشدار داده بودند و در واقع وزارت اطلاعات بعد از آنکه متوجه شد حنایش رنگی ندارد برای بهره برداری سیاسی ناگهان مدعی شد که مدحی را در اپوزیسیون نفوذ و آنها را فریب داده است.

این در حالی است که برخی از مخاطبان مدحی می گفتند که در اولین تماس های وی به او مشکوک شده و به اظهاراتش وقعی ننهادند.

نکته جالب آنکه وزارت اطلاعات آن قدر نادانسته عمل می کند که فردی را مامور تشکیل دولت در تبعید می کند که هیچگونه سابقه فعالیت مبارزاتی ندارد .
برخی تحلیلگران این سوال را مطرح می کنند که آیا تیم های کارشناسی و امنیتی وزارت اطلاعات حتی در این حد هم نمی دانند که فرستادن یک نفوذی به جریان اپوزیسیون با خرمن ها ادعای واهی و بیان اینکه وی را به ملاقات مقامات ارشد امریکائی فرستاده اند چیزی فراتر از یک دروغ است که می تواند اسباب تمسخر آنان را فراهم کند؟
مهره جمهوری اسلامی که ظاهرا از همان ابتدا با بی اعتنائی روبرو شده بود حتی موفق نشده بود به جلسه مشترک با چهره های اصلی مخالف جمهوری اسلامی برود .

شدت توهمات مدحی به اندازه ای بود که ادعای براندازی نظام در عرض 6 ماه موجب شد برخی بگویند وی به علت مصرف دارو به عارضه توهم دچار شده بود!

یکی از افراد نزدیک با مدحی در باره علت ارتباط و تماس با او گفته بود: از دل پاك ما و نیت صادقانۀ ما خیلی‌ها سوء استفاده كردند. …. در این سال‌ها از افرادی ضربه خوردم كه دوست‌شان داشتم و همه جور به آن‌ها كمك كردم.

اپوزیسیون چه کار کند؟

تحلیلگران معتقدند علت مطرح کردن مدحی هر چه باشد چند نکته مهم را باید موردتوجه قرار داد:

نخست آنکه محافل امنیتی جمهوری اسلامی با سوء استفاده از موج بد بینی میان اپوزیسیون تلاش کرد تیر خلاص بر پیکره اپوزیسیون وارد کند. به این معنی که با مطرح کردن نمایشنامه مدحی اولا موج بدبینی در اپوزیسیون را تشدید کند به گونه ای که هر مخالف جمهوری اسلامی پس از نشست و برخاست کردن با همراهانش احساس کند که طرف مقابل فردی جاسوس است. به این ترتیب هیچگاه یک برنامه عملی موثر برای مقابله با جمهوری اسلامی طراحی نخواهد شد چون همه از هم می ترسند و هر طرح و ایده ای از ترس جاسوس بودن طرف مقابل در ذهن طراح مدفون خواهد شد.

نکته دیگر اینکه همه می دانند که مدحی قبل از مطرح شدن از سوی تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی هیچ گاه فردی مطرح و موثر و شناخته شده نبود و خیلی ها برای نخستین بار نام وی را می شنیدند.

و بالاخره اینکه تحلیلگران معتقدند، فعالان سیاسی و مطبوعاتی باید به شایعات و ادعاهائی که به صورت ناگهانی در باره دیگران مطرح می شود با دیده تردید بنگرند. منشاء بیشتر شایعات عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی هستند. درست شبیه دروغ های بزرگی که مدحی در تلویزیون جمهوری اسلامی مطرح کرد . دامن زدن به شایعات در بیشتر مواقع افتادن در تور امنیتی عوامل جمهوری اسلامی است. بنا بر این به نظر می رسد فعالان سیاسی و مطبوعاتی اپوزیسیون در خارج از کشور باید مراقب باشند که از اظهار نظر ندانسته در باره دیگر افراد و همراه شدن با شایعات به شدت اجتناب کنند. اپوزیسیون همچنین باید از دعواهای بی حاصل اجتناب کند. درگیری و دامن زدن به شایعات بهترین زمینه برای فعالیت ویروس های مخرب سرکوبگر است و موجب می شود که وزارت اطلاعات بدون کوچکترین هزینه ای به اهداف ذی قیمت دست پیدا کند.

آگاهان می گویند رسانه ای شدن اختلاف سلیقه اپوزیسیون و تحقیر و توهین مبارزان ضربه ای خرد کننده به مبارزات مدنی فعالان سیاسی وارد می آورد که باید از آن اجتناب شود.


پاسخی بگذارید(دیدگاه شما چنان که شامل توهین به افراد دیگر نباشد منتشر خواهد شد)

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: